“Bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer taraftan bütün terör örgütlerinin ortağı durumunda olan Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimini püskürttük. Bunu işte o akşam çağrımıza uyan milletimizle beraber yaptık. Bu millet alnı öpülesi bir millettir. Hani şair diyor ya, ‘Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan’ diye; elhamdülillah millet arkamızdan yürüdü ve bizi yalnız bırakmadı. Bir anda hepsi meydanlara, hava limanlarına doldu, doluştu. Ama bir farkı vardı. Neydi? Bizim milletimiz tankların altına yattı, F-16’lardan F-4’lerden kaçmadı, helikopterlerin o mermilerine karşı göğsünü siper etti. Şairin ‘Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın’ dediği gibi; benim milletim göğsünü siper etti ve bu hayâsızca akını püskürttü. Çünkü onun istiklalinin de istikbalinin de sigortası imanıydı, bunu yaptı.”

Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı

BİZ KİMİZ

BİZ 81İZ…
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından hazırlanan; Türkiye'nin 81 ilini, "15 Temmuz ve Hissettikleriniz" temasıyla buluşturmayı hedefleyen; BİZ81İZ 15 Temmuz’a tanıklık etmiş herkesin buluştuğu bir Dijital Hafıza Projesi. Dileyenin, isteyenin kendi videosunu çekerek 15 Temmuz’a ait duygularını ve o geceye dair kişisel hikayesini paylaşabileceği bir platform. Proje ismini Türkiye’nin 81’ilindeki herkesin videolarla oluşturacağı “iz”lerden alıyor ve gelecek nesillerimize dijital bir miras bırakmayı hedefliyor.
Bugüne kadar 15 Temmuz Destanı'nı konu alan pek çok film ve belgesel çekimi gerçekleştirildi. Şehit ve gazilerimizin kahramanlıkları; minnetle yoğrulmuş, gönül işçiliği ile hazırlanan şiir dizelerine taşındı. Tankın karşısına dağ gibi dikilen cesaret erlerinin fotoğrafları paylaşıldı. O gün yaşanan olaylar aziz milletimizin hafızasında unutulmayacak şekilde yer etti. Milli iradeye sahip çıkma gayesiyle meydanlara koşan vatandaşlarımızın arkasında; evinde, hastanede, köyünde ellerini semaya açıp milletin kesin zaferi için dua eden milyonlarca vatandaşımız da vardı.
İşte BİZ81İZ o milyonlarca vatandaşımızın hissine tercüman olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı’nın destekleriyle hayata geçti.

#